Ringtone: I have been suffering from agonising headaches since Alai incident

Showbiz
By Diana Anyango | 1 month ago
Gospel singer Ringtone Apoko.

Gospel singer Ringtone Apoko has pleaded with netizens to join him in prayer as he plans to go for head surgery.

According to Ringtone, he has been having unbearable headaches since blogger Robert Alai allegedly struck him on the head with a wooden club during an altercation.

Expressing his distress in a recent social media post, the Zoea kupigwa mawe singer said he is scared he might not make it out of the scheduled procedure alive. 

“I am trying to work out and my head is really aching, I have not slept. The injury from the rungu I was hit with has affected me. I want to go for an operation. Please pray for me people. I do not think I will survive, I feel like I will die. Please pray for me, I know God can heal me,” he said.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Naumwa na mkono na kichwa…na mimi sijawahi kujulikana kwa kupiga watu hii mambo yote sisi hufanya kwa mtandao ni ya kufurahisha wakenya…nimefanya head scan na kuna probability ni kama nita have kwenda South Africa kufanya head scan zaidi. Kwa sababu niliumizwa,” said Ringtone.

Mimi naumwa… na mwili wangu hauko sawa. Mimi sikukosea Robert Alai lakini aliamua tu kunivamia, nikapandisha kioo ya gari wakati alikuja kunivamia nayeye akaona akuje na rungu apasue kioo ya gari yangu na akaniumiza,” he said.

Share this story
.
RECOMMENDED NEWS