YES - Supporting Uhuru’s proposals
1. Aden Duale – Majority Leader
2. Opiyo Wandayi (Ugunja)
3. Gladys Wanga (Homa Bay)
4. Paul Katana (Kaloleni)
5. Kimani Ngunjiri (Bahati)
6. Samuel Arama (Nakuru Town West)
7. Rigathi Gachagua (Mathira)
8. Kareke Mbiuki (Maara)
9. Patrick Munene (Chuka/ Igambang’ombe)
10. Caleb Kositany (Soy)
11. Daniel Rono (Keiyo South)
12. Victor Munyaka (Machakos Town).
13. Emmanuel Wangwe (Navakholo)
14. Fatuma Gedi (Wajir)
Stay informed. Subscribe to our newsletter
15. Benjamin Washiali (Mumias East)
16. Malulu Injendi (Malava)
17. Moses Lessonet (Eldama Ravine)
18. Daniel Tuitoek (Mogotio)
19. Jane Kihara (Naivasha)
20. Martha Wangari (Gilgil)
21. David Gikaria (Nakuru Town East)
22. Jeremiah Kioni (Ndaragwa)
23. Faith Gitau (Nyandarua Woman Rep)
24. Davis Kiaraho (OlKalau)
25. Kwenya Thuku (Kinangop)
26. Janet Nangabo (Trans-Nzoia Woman Rep)
NO- Opposed to Uhuru’s proposals
1. John Mbadi – Minority Leader
2. Joseph Tonui (Kuresoi)
3. Simba Arati (Dagoretti North)
4. Jared Okello (Nyando)
5. Godfrey Osotsi (Nominated)
6. Charles Kilonzo (Yatta)
7. Otiende Amollo (Rarieda)
8. Caleb Amisi (Saboti)
9. Sammy Seroney (nominated)
10. Eseli Simiyu (Tongaren)
11. Ong’ondo Were (Kasipul)
12. Elisha Odhiambo (Gem)
13. Joshua Kuttuny (Cherangany)
14. Samuel Atandi (Alego)
15. Dan Manzo (Makueni)
16. Peter Kimari (Mathioya)
17. Kathuri Murungi (South Imenti)
18. Rahim Dawood (Imenti North)
19. Mwangi Gichuhi (Tetu)
20. Kirima Nguchine (Central Imenti)
21. Qalich Gufu (Moyale)
22. Ali Rasso (Saku)
23. Chris Wamalwa (Kiminini)
24. Robert Mbui (Kathiani)
25. Makali Mulu (Kitui Central)
26. Stephen Mule (Matungulu)
27. Paul Nzengu (Mwingi North)
28. Thaddeus Zambia (Kilome)
29. Peter Masara (Suna West)
30. Opondo Kaluma (Homa Bay Town)
31. Mark Nyamita (Uriri)
32. Ernest Ogesi (Vihiga)
33. Beatrice Adagala (Vihiga Woman Rep)
34. Geofrey Omuse (Teso South)
35. Tindi Mwale (Butere)
36. Christopher Aseka (Khwisero)
37. Cornelius Serem (Aldai)
38. Didmus Barasa (Kimilili)
39. Johnson Naicca(Mumias West)
40. Rashid Amin(Wajir East)
41. Sabina Chege ( Muranga)
42. Charles Kanyi Njagua (Starehe)
43. Wilberfoce Mudenyo (Funyula)
44. Alfred Agoi (Sabatia)
45. David ole Sankok (Nominated)
46. William Kamket (Tiaty)
47. Johana Ngeno (Emurua Dikirr)
48. Nelson Koech (Belgut)
49. Hillary Koskei (Kipkeleon West)
50. Kipsengeret Koros (Sigowet-Soin)
51. Sylvanus Maritim (Ainamoi)
52. Florence Bore (Kericho Woman Rep)
53. Christopher Nakuleu (Turkana North)
54. William Kisang ( Marakwet West )
55. Ferdinand Wanyonyi (Kwanza)
56. Innocent Obiri Momanyi (Bobasi)
57. Alpha Miruka (Bomachoge chache)
58. Richard Onyoka (Kitutu Chache South)
59. Joash Nyamoko (North Mugirango)
60. Jerusha Momanyi (Nyamira Women Rep)
61. Vincent Mogaka (West Mugirango)
62. Shadrose Mose (Kitutu Masaba)
63. Onyango K’Oyoo ( Muhoroni).
64. Silvanus Osoro (South Mugirango)
65. Janet Ongera (Kisii Women Rep)