SOYA Awards: Eliud Kipchoge named overall sports personality

By Game Yetu: Saturday, January 12th 2019 at 17:28 GMT +3 | Sports
 
World marathon record holder Eliud Kipchoge after being named the 2018 Sportsman of the Year during the 15th edition of Soya awards held at Fort Jesus in Mombasa on January 11, 2019. Photo/Stafford Ondego/www.sportpicha.com

Marathon World Record holder Eliud Kipchoge was crowned the overall Safaricom Sports Personality of the Year at the 15th edition of the SOYA Awards in Mombasa.

Kipchoge also scooped the Sportsman of the year Award as Steeplechase World Record Holder Beatrice Chepkoech won the women's award defeating Hellen Obiri, boxer Fatuma Zarika, and Celliphine Chespol. And Lionesses’ player Janet Okello.

Africa women hockey champions Telkom Kenya won the women’s team of the year award.

Kenya women’s rugby team, Lionesses, Coach Kevin Wambua scooped the coach of the year.

FULL LIST OF THE WINNERS:

Overall Sports Personality of the Year:

To get the latest soccer news, text 'SPORTS' to 22840.

Eliud Kipchoge- Athletics

Sportsman of the year

1. Eliud Kipchoge (athletics)

2. Elijah Manangoi (athletics)

3. Willy Ambaka (Rugby)

Sports woman of the year

1. Beatrice Chepkoech (athletics)

2. Hellen Obiri (athletics)

3. Janet ‘Shebesh’ Okello (Kenya Lionesses)

Sports Team of the year (Men)

1. Harambee Stars

2. Gor Mahia FC

3. Davis Cup Team (Tennis)

Sports Team of the year (Women)

1. Telkom Kenya hockey team

2. Kenya Lionesses

3. Equity Bank Basketball

Coach of the year:

1. Rosemary Awino (Tennis)

2. Kevin Wambua (Kenya Lionesses)

3. Jos Openda (Telkom Kenya women’s Hockey)

Sports Federation of the Year

1. Kenya Secondary School Sports Association- KSSSA

2. Athletics Kenya

3. Football Kenya Federation

Sportsman of the year living with disability

1. Dickson Onduari (handball)

2. Peter Munuve (Wheelchair tennis)

3. Daniel Kiptum (Deaflympics)

Sportswoman of the year living with disability

1. Jane Ndegwa (wheelchair tennis)

2. Michelle Kahindi (football)

3. Caroline Wanjira (athletics)

Most promising Sports Personality (Girls)

1. Angela Okutoyi (Lawn tennis)

2. Beatrice Chebet (Athletics)

3. Maria Bruhneiller (Swimming)

Most promising Sports Personality (Boys)

1. Edward Zakayo (Athletics)

2. Rhonex Kipruto (Athletics)

3. Carlos Ochieng (Judo)

School coach of the year:

1. Mukasa Amboko (Kwale Girls football)

2. Justin Kigwari (Kwanthanze Girls (Volleyball)

3. Kevin Lugalia (St Anthony Hockey/Youth Olympics)

School team of the year (boys):

1. Laiser Hill School (Rugby team)

2. Upper Hill High School (Rugby)

3. St Anthony’s Boys, Kitale (Hockey)

School team of the year (girls):

1. Kwale Girls (Football)

2. Trans Nzoia Mixed (Hockey)

3. Kwanthanze Girls (Volleyball)

Most outstanding players (boys)

1. Albert Njogu (Tennis)

2. Shadrack Kiptoo (Badminton)

3. Emmanuel Ndonga (Swimming)

Most outstanding players (girls)

1. Elizabeth Kioko (Kwale Girls’ captain, football)

2. Roselyn Asumwa (Tennis)

3. Esther Mutinda (Volleyball- Kwathanze)

Community award:

Lawrence Karanja (Tennis)

Hall of fame:

1.     Mohammed Kheri (football)

2.     Rose Tata Muya (Athletics)

LATEST STORIES
POPULAR HEADLINES