The inaugural Patron’s Cup went down this weekend with a host of shooters showing why they are undisputed kings and queens on the courses of fire.
The event was officially unveiled by CS Sports Amina Mohammed, who was joined by Energy and Petroleum CS Monica Juma and State Department for Industrialization PS Peter Kaberia.
A record of 130 participants took part in the Tier 1 contest whereby exceptional display of skill was witnessed.
NGAO-Kenya Chairman Martin Chengo, Patron Amb. Anthony Muchiri, Match Director Anthony Wahome, instructor Sammy Onyango and Safety Officer Peter Njoroge gave the guests a brief lesson on shooting.
The guests took perfect target shots to the cheers of the crowd, with CS Monicah Juma extending her prowess to the shotgun whereby she made perfect shots too.
In SSP division master class; Ibrahim Ndung’u maintained a solid lead as Daniel Mutiso of Prisons came in second.
In ESP master class, Eric Wachira emerged top followed by Eng. Sammy Onyango as Samuel Chacha of GSU came in third.
In CCP master class, Mahir Omar carried the day while his father Master Mohammad Omar who battled it out with CCP expert class emerged top in the category.
Expert Tony Karanja triumphed in Carry Optics (CO) class as Elias Kavwagi topped in the BUG division. The PCC expert class was won by CPT. Geoffrey Pesa as Joel Waroi carried the day in Revolver Division
The Ladies Category was won by sharpshooter Agnes Wangechi of DCI, Adan Barrow emerged top in the Law Enforcement Category, Satnam Channa topped in the Senior and Industry categories.
Agatha Muchiri shone bright in the Military Category as Robert Kibutiri of Radio Africa won in the press category. Standard Media Group’s Wilberforce Okwiri lifted the trophy in the press amateur division.
Mukhtar Omar gave Tony Munene a run for his money to top in Distinguished Senior Category respectively.
Full list Winners
SSP DIVISION
* SSP MASTER CLASS*
* SSP EXPERT CLASS*
* SSP SHARPSHOOTER CLASS*
SSP MARKSMAN CLASS
SSP NOVICE CLASS
ESP DIVISION
ESP MASTER CLASS
ESP EXPERT CLASS
ESP SHARPSHOOTER CLASS
ESP MARKSMAN CLASS
ESP NOVICE CLASS
CCP DIVISION
CCP MASTER CLASS
CCP EXPERT CLASS
CCP SHARPSHOOTER CLASS
CCP MARKSMAN CLASS
CCP NOVICE CLASS
CO DIVISION
CO EXPERT CLASS
BUG DIVISION
BUG MARKSMAN CLASS
PCC DIVISION
PCC EXPERT CLASS
PCC SHARPSHOOTER CLASS
PCC MARKSMAN
REVOLVER DIVISION
DIVISION WINNERS
SSP HIGH- Ibrahim Ndungu
ESP HIGH- Eric Wachira
CCP HIGH- Mohammad Omar
CO HIGH- Tony Karanja
PCC HIGH- Geoffrey Pesa
BUG HIGH- Elias Kavwagi ,
CATEGORY WINNERS
LADIES CATEGORY
LAW ENFORCEMENT CATEGORY
*SENIOR CATEGORY *
INDUSTRY CATEGORY
MILITARY CATEGORY
PRESS CATEGORY
DISTINGUISHED SENIOR