SECTIONS

Skill and talent dominate inaugural IDPA Patron's Cup

Sports CS Amina Mohamed in action at IDPA patrons cup launch in Kirigiti, flanked by Sammy Onyango and Peter Njoroge. PHOTO[Wilberforce Okwiri,Standard]

The inaugural Patron’s Cup went down this weekend with a host of shooters showing why they are undisputed kings and queens on the courses of fire.

The event was officially unveiled by CS Sports Amina Mohammed, who was joined by Energy and Petroleum CS Monica Juma and State Department for Industrialization PS Peter Kaberia.

A record of 130 participants took part in the Tier 1 contest whereby exceptional display of skill was witnessed.

NGAO-Kenya Chairman Martin Chengo, Patron Amb. Anthony Muchiri, Match Director Anthony Wahome, instructor Sammy Onyango and Safety Officer Peter Njoroge gave the guests a brief lesson on shooting.

NGAO Patron Anthony Muchiri(L) hands over a trophy for sharpshooter to Adan Abdi Barow(R) during IDPA patrons cup launch in Kirigiti.PHOTO:[Wilberforce Okwiri,Standard]

The guests took perfect target shots to the cheers of the crowd, with CS Monicah Juma extending her prowess to the shotgun whereby she made perfect shots too.

In SSP division master class; Ibrahim Ndung’u maintained a solid lead as Daniel Mutiso of Prisons came in second.

In ESP master class, Eric Wachira emerged top followed by Eng. Sammy Onyango as Samuel Chacha of GSU came in third.

In CCP master class, Mahir Omar carried the day while his father Master Mohammad Omar who battled it out with CCP expert class emerged top in the category.

NGAO Chairman Martin Chengo(L) hands over a trophy for CCP Master class to Mahir Omar(R) during IDPA patrons cup launch in Kirigiti.PHOTO[Wilberforce Okwiri,Standard]

Expert Tony Karanja triumphed in Carry Optics (CO) class as Elias Kavwagi topped in the BUG division. The PCC expert class was won by CPT. Geoffrey Pesa as Joel Waroi carried the day in Revolver Division

The Ladies Category was won by sharpshooter Agnes Wangechi of DCI, Adan Barrow emerged top in the Law Enforcement Category, Satnam Channa topped in the Senior and Industry categories.

 Agatha Muchiri shone bright in the Military Category as Robert Kibutiri of Radio Africa won in the press category. Standard Media Group’s Wilberforce Okwiri lifted the trophy in the press amateur division.

Mukhtar Omar gave Tony Munene a run for his money to top in Distinguished Senior Category respectively.

 

CS Monicah Juma (L) hands over a trophy to Peter Njoroge (R) during IDPA patrons cup launch in Kirigiti. PHOTO[Wilberforce Okwiri,Standard]

Full list Winners

SSP DIVISION

* SSP MASTER CLASS*

  1. Ibrahim Ndungu
  2. Daniel Mutiso

 

* SSP EXPERT CLASS*

  1. Morris Mureithi
  2. Wilson Kabugi
  3. Joshua Vundi

 

* SSP SHARPSHOOTER CLASS*

  1. Alex Onyapidi
  2. Moses Rono
  3. Omar Moosa

 

SSP MARKSMAN CLASS

  1. Meshack Mwendwa
  2. Hillary Mwangi
  3. Agatha Muchiri

 

SSP NOVICE CLASS

  1. Abdullahi Yusuf
  2. Abdulkadir Bagus
  3. Peter Lelesiit

 

 ESP DIVISION

ESP MASTER CLASS

  1. Eric Wachira
  2. Sammy Onyango
  3. Samuel Chacha

 

ESP EXPERT CLASS

  1. Anthony Wahome
  2. Mohammad Aden
  3. Shuruti Mwajirani

 

ESP SHARPSHOOTER CLASS

  1. MohammadNoor Ahmed
  2. Peter Odindo
  3. Geoffrey Rono

 

ESP MARKSMAN CLASS

  1. Arthur Kinyanjui
  2. Joel Lesikamoi
  3. Phillip Kipchumba

 

ESP NOVICE CLASS

  1. Vincent Kokeno
  2. Pauline Munyi
  3. Francis Kamau

 

CCP DIVISION

CCP MASTER CLASS

  1. Mahir Omar

 

CCP EXPERT CLASS

  1. Mohammad Omar

 

CCP SHARPSHOOTER CLASS

  1. Peter Njoroge
  2. Gikonyo Mwangi
  3. Muzahim Taib

 

CCP MARKSMAN CLASS

  1. Irene Wanjiku
  2. Laban Mutembei
  3. Patrick Makau

 

CCP NOVICE CLASS

  1. Kelvin Mbugua
  2. Kennedy Muchemi
  3. Shabram Athman

 

CO DIVISION

CO EXPERT CLASS

  1. Tony Karanja

 

 

BUG DIVISION

BUG MARKSMAN CLASS

  1. Elias Kavwagi

 

PCC DIVISION

PCC EXPERT CLASS

  1. Geoffrey Pesa

 

PCC SHARPSHOOTER CLASS

  1. Adan Barrow
  2. Satnam Channa
  3. James Ekaale

 

PCC MARKSMAN

  1. Pravir Vora
  2. Alvince Osura

 

REVOLVER DIVISION

  1. Joel Waroi
  2. Robert Kabukuru

 

DIVISION WINNERS

SSP HIGH- Ibrahim Ndungu

ESP HIGH- Eric Wachira

CCP HIGH- Mohammad Omar

CO HIGH- Tony Karanja

PCC HIGH- Geoffrey Pesa

BUG HIGH- Elias Kavwagi ,

 

CATEGORY WINNERS

LADIES CATEGORY

  1. Agnes Wangechi
  2. Irene Wanjiku
  3. Mercy Awuor

 

LAW ENFORCEMENT CATEGORY

  1. Adan Barrow
  2. James Ekaale
  3. Samuel Chacha

 

*SENIOR CATEGORY *

  1. Satnam Channa
  2. Martin Mbutura
  3. Anthony Wahome

 

INDUSTRY CATEGORY

  1. Satnam Channa
  2. Sammy Onyango

 

MILITARY CATEGORY

  1. Agatha Muchiri
  2. Alice Njuguna
  3. Irene Ndunda

 

PRESS CATEGORY

  1. Robert Kibutiri

 

DISTINGUISHED SENIOR

  1. Mukhtar Omar
  2. Tony Munene