Tanzanian singer Zuchu.

Popular Tanzanian singer Zuhura Othman Soud, alias Zuchu, has revealed that she is not in any romantic relationship. However, the Nyumba Ndogo hit-maker went on to add that she is currently open and ready for a relationship.

"I'm not dating anybody right now. I'm still single and I'm ready to mingle kwa sababu hili swali limenichosha jamani," said Zuchu.

Describing her ideal man, the 27-year-old singer admitted that she is not that complicated when selecting her ideal man but clarified that a couple of things would be a deal-breaker for her.

According to her, a 'smelly' man is a huge turnoff. She added that she would prefer to start a relationship from a friendship foundation, building up to romance.

Sinanga sana vigezo lakini nafeel vibe, tuwe marafiki. Lakini pia kuna vitu ambavyo sivipendi. Lakini usiwe mchafu jamani yaani ile harufu ya kikwapa, miguu, mdomo unatoa harufu mbaya au kijasho hapo hapanaThe rest kwenye ufupi, urefu hapo sina shida maana Mwenyezi Mungu kaumba kila rika na utamu wake kwa hiyo am free” she said.

While at it, Zuchu seized the opportunity and clarified that she has never used black magic to boost her musical career. 

Sijawahi Kwenda kwa mganga…na sio kwamba mimi ni bora kuliko wengine lakini katika dos and don’ts zangu mimi nishasema kama sita-hit na iwe basi, kwa mganga sitakanyaga. Siwezi kuamini nguvu wa mwanadamu mwenzangu, mafanikiwa yangu ni kutokana na Mwenyezi Mungu na sijawahi kufanya ushirikina” said Zuchu. 

Zuchu was recently in the headlines when netizens found out she turned down a multi-million-shilling endorsement with an alcohol brand in Tanzania. The WCB Wasafi record label signee revealed that she turned down the said deal to endorse an alcoholic drink to protect her Muslim beliefs.

Nisingekuwa nawatendea haki wale watu. Unapotangaza kinywaji ni lazima ukinywe na mimi sio mtumiaji wa vileo. Hiyo dili ilikuwa kama robo bilioni," She stated.

Zuchu also revealed that her mother, Khadija Kopa, had previously warned her against promoting alcoholic drinks as it goes against their religious beliefs.

"My mum asked me to promote any other brand but not alcohol. But also it was not in me, I do not like to represent alcohol because I am a Muslim." Zuchu added.