Jux [Photo: Courtesy]

Tanzanian heartthrob crooner Juma Jux is an A-list Bongo Flava superstar with a knack for the fine things in life be it his stately home, top of the range vehicles, tailored apparel to exotic taste in the women he dates.

The enviable lifestyle does not come cheap but for the Mtwara and Morogoro native, the perks he enjoys are as a result of hard work; fruits of his businesses outside music.

Billed as one of the most bankable and financially set artistes in Tanzania, Jux dug deep early in his career and diversified his portfolio with investments that include his luxury clothing line, African Boy.

Speaking to compatriot Ben Pol via Instagram, Jux revealed that he ships at least two containers of African Boy merchandise every year.

Read Also: My relationship with Thai model Nayka is over, confirms singer Juma Jux

Jux claimed that he is among the top artistes who file huge returns to the taxman considering that he forks out over Sh1.2 million per container to Tanzania Revenue Authority (TRA).

“Mimi ni mmoja kati ya wafanyabishara na wasanii ambao wanalipa kodi kubwa, mimi kontena yangu moja nalipa tsh milioni 26 mpaka 27 na kwa mwaka naingiza kontena mbili mpaka tatu,” said Jux.

Jux [Photo: Courtesy]

Opening up to Global Publishers in 2019, the singer narrated that that his businesses in Sinza, Kinondoni and Kariakoo, have fattened his wallet, separate from what he rakes in as an artist.

“Ni kweli mafanikio yangu yanatokana na biashara, lakini muziki ni biashara nyingine pia inayojitegemea. Idea ya bishara ya mavazi niliipata kwa sababu mimi napenda fasheni na watu wengine wanavyopenda ninavyovaa ndiyo maana nikaamua kufanya kitu kama hicho, lakini kwa upande wa shoo siyo kwamba sipati, zinakuja shoo, lakini kuliko kufanya shoo tu ni lazima ufanye shoo bora,” said Jux.

Read Also: Juma Jux reacts to Vanessa Mdee, Rotimi’s relationship

He added: “Kuhusu utajiri siwezi kuongea, lakini nashukuru Mungu ninapata riziki ingawa ni siri siyo vizuri kutaja na pia ninamiliki magari tofauti tofauti, lakini huwa sipendi kuzungumzia kuhusu mali kwa sababu kuna mtu mwingine hana hata gari halafu mimi nitaje magari na kuna mwingine hana nyumba ya kuishi mimi nikataja pia kikubwa nashukuru Mungu tu na pia watu waendelee kunisapoti kwa African Boy.”